Silver Knights Elite Rep Teams

York South Silver Knights offers an opportunity for our most passionate players to compete and strive towards excellence at a premier level of basketball by participating on one of our many rep teams. Silver Knights offers rep Ontario Basketball Association competitive teams for both boys and girls at all levels from grade 4 to grade 12. All teams compete in the OBA Championships held in early spring.

In order to ensure excellence in instruction and coaching, York Silver Knights Club have selected master instructor Coach Tom Oliveri as their Head Coach with his mandate to improve significantly the quality of basketball played in York Region.

Efforts are towards those athletes who aspire to succeed at the level of their potential ability, who through high standards deeply desire to get better … and experience the joy of achievement while building character. Our organization envisions players who developed and honed their skill through Silver Knights programs, attaining basketball scholarships in the U.S. and playing for the Canadian National Team at the Olympics

If there is any interest please contact the coaches directly.

Please contact for more information:
Joe Spineto
Director of Competitive Teams
(Coach, FIBA referee)

Rep Tryout Info

Below is a schedule for the upcoming tryouts.   All tryouts will take place at Langstaff Secondary School (106 Garden Ave, Richmond Hill, ON L4C 6M1) September 8, 9, 15, and 16, 2018.  Please bring a printed copy of the tryout form and the $20 tryout fee to register prior to your first tryout.  Please allow additional time ahead of the tryout to register your player.  If you have any questions about the specific team you are trying out for, please contact the Coach for the team.  All other questions can be directed to Joe Spineto.

Rep Basketball Try out Registration Form

Teams Birth Year Coach Lear Year Emails Tryouts
Girls Sept Sat 8 – Sun 9 Sept Sat 15 -Sun 16
Novice 2009 or later Need a Coach New
Atom 2008 or later Giantsopoulos D3-6 juliana.giantsopoulos@gmail.com

natashabussoli@gmail.com

Sat Sept 8 Gym B 4:30-6:00 Sat Sept 15 Gym B 4:30-6:00
Major Atom 2007 or later Bongiorno New sambongiorno@rogers.com Sat Sept 8 Gym B 10:30-12:00 Sat Sept 15 Gym B 10:30-12:00
Bantam 2006 or later Kokonis D2-3 slkokonis@gmail.com Sat Sept 8 Gym B 9:00-10:30

Sun Sept 9 Gym A 9:00-10:30

Major Bantam 2005 or later Spineto New joespineto@gmail.com Sat Sept 8 Gym B 1:30-3:00 Sat Sept 15 Gym B 1:30-3:00
Midget 2004 or later Ziorli D7-5 dziorli@rogers.com Sun Sept 9 Gym B 10:30-12:00 Sun Sept 16 Gym B 10:30-12:00
Juvenile 2002 or later Sinevici D4-4 msinevici@yahoo.ca Sun Sept 9 Gym B 9:00 -10:30 Sun Sept 16 Gym A 9:00 -10:30
Juvenile 2002 or later Woo D4-7 dwoox@yahoo.com Sun Sept 9 Gym B 1:30-3:00 Sun Sept 16 Gym B 1:30-3:00
Boys
Novice 2009 or later Diaz New zaidx5@hotmail.com Sun Sept 9 Gym A 10:30-12:00 Sun Sept 16 Gym A 10:30-12:00
Atom 2008 or later Katzoti D5-4 katzoti@hotmail.com Sun Sept 9 Gym A 12:00-1:30 Sun Sept 16 Gym A 12:00-1:30
Major Atom 2007 or later Maxim D9-5 makunya@hotmail.com Sat Sept 8 Gym A 4:30-6:00 Sat Sept 15 Gym A 4:30-6:00
Bantam 2006 or later Manner D9-4 lmanner@rogers.com Sat Sept 8 Gym A 12:00-1:30 Sat Sept 15 Gym A 12:00-1:30
Bantam 2006 or later Liu D9-8 tom.liu@rogers.com Sat Sept 8 Gym A 1:30-3:00 Sat Sept 15 Gym A 1:30-3:00
Bantam 2006 or later James New kurt.james@bell.net Sun Sept 9 Gym A 3:00-4:30 Sun Sept 16 Gym A 3:00-4:30
Major Bantam 2005 or later Law D12-1 edlaw@bocentro.com Sat Sept 8 Gym A 10:30-12:00 Sat Sept 15 Gym A 10:30-12:00
Midget 2004 or later James D5-8 kurt.james@bell.net Sun Sept 9 Gym A 1:30-3:00 Sun Sept 16 Gym A 1:30-3:00
Midget 2004 or later Hope D12-5 david.hope@td.com Sat Sept 8 Gym B 12:00 -1:30 Sat Sept 15 Gym B 12:00 -1:30
Major Midget 2003 or later Uzunovic D4-2 euzunovic@sympatico.ca Sat Sept 8 Gym A 3:00-4:30 Sat Sept 15 Gym A 3:00-4:30
Junior 2000 or later Wolk D6-6 bertongeorgewolk@hotmail.com Sun Sept 9 Gym A 4:30-6:00 Sun Sept 16 Gym A 4:30-6:00

 

2018-19 OBA Season Age Groups (Girls and Boys)

Category Age Age Criteria
Novice Under 10 Born in 2009 and later
Atom Under 11 Born in 2008 and later
Major Atom Under 12 Born in 2007 and later
Bantam Under 13 Born in 2006 and later
Major Bantam Under 14 Born in 2005 and later
Midget Under 15 Born in 2004 and later
Major Midget Under 16 Born in 2003 and later
Juvenile Under 17 Born in 2002 and later
Junior Under 19 Born in 2000 and later